W dniu 11 listopada 2016 r., na placu obok kościoła w Zawoi Centrum, przy pomniku poświęconym mieszkańcom Ziemi Babiogórskiej, Zawoi i Skawicy, poległym na frontach II wojny światowej, zamordowanych w obozach, łagrach i więzieniach, zamęczonych podczas niewolniczej pracy, rozstrzelanym w czasie unicestwienia Żydów w latach terroru i walk bratobójczych, odbyły się obchody Święta Niepodległości. Do zebranych pod pomnikiem mieszkańców i gości przemawiali senator RP Andrzej Pająk oraz Wójt Gminy Zawoja. Na zakończenie uroczystości zostały złożone okolicznościowe wiązanki kwiatów. Uroczystość zwieńczyła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Zawoi Centrum.

 

W czwartek 10 listopada 2016 r. odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Jaroszowicach. W uroczystości uczestniczył także senator Andrzej Pająk, który w swoim przemówieniu odwoływał się do historii i tradycji zakorzenionych w polskiej kulturze. Uroczystość uświetniona została występami artystycznymi, nie zabrakło prezentacji historii szkoły, śpiewów, tańca, recytacji oraz pokazów sztuk walki i szermierki, a na zakończenie części oficjalnej pojawił się też tort.

 

We wtorek 8 listopada 2016 r. w gimnazjum w Rajsku im. mjr. Piotra Szewczyka odbyło się uroczyste zwieńczenie gminnych obchodów Roku Cichociemnych. Udział w uroczystości wziął senator Andrzej Pająk. Przed uroczystością w szkole odbyła się Msza Święta odprawiona przez proboszcza Parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Rajsku, ks. Wydarzenie uświetnił autorski spektakl Barbary Baranieckiej pt. „Gry wojenne w Muzeum mjr. Piotra Szewczyka” w wykonaniu nauczycieli i uczniów, upamiętniający bohaterstwo 316 cichociemnych spadochroniarzy AK oraz żołnierzy walczących o wolność Ojczyzny. Podczas uroczystości nastąpiło również wręczenie nagród i wyróżnień zwycięzcom Gminnego Konkursu Literackiego i Plastycznego "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!" oraz II Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych.

 

W poniedziałek 7 listopada 2016 r. z inicjatywy senatora Andrzeja Pająka odbyło się w Suchej Beskidzkiej spotkanie dr Maciejem Korkuciem, naczelnikiem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Temat wykładu „Pamięć narodowa – czy jest nam potrzebna”, wprowadził uczestników spotkania w klimat zbliżającego się Święta Niepodległości, jak również przybliżył problematykę dziejów Polski i Polaków w XX wieku i wcześniejszych, co zgromadzeni przyjęli z ogromnym zainteresowaniem.

 

Późnym wieczorem 4 listopada 2016 r. zakończyło się 29. posiedzenie Senatu. Senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”. Ustawa, której projekt przygotował rząd, ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia kobietom, które urodzą ciężko chore dziecko i ich rodzinom. Przewiduje, że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Zgodnie z ustawą wsparcie dla rodzin oraz kobiet w ciąży będzie realizowane m.in. przez zapewnienie dostępu do informacji w zakresie rozwiązań wspierających, do diagnostyki prenatalnej oraz poprzez zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej. Ustawa m.in. gwarantuje kobietom w ciąży oraz dzieciom z ciężkimi chorobami prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Wsparcie obejmie też pomoc psychologiczną oraz prawną. Ustawa zakłada m.in., że dzieci do 18. roku życia z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie ich rozwoju lub w czasie porodu, będą mogły korzystać ze świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej dzieci poza kolejnością.

Więcej…

 

W Gruzji 30 października br. odbyła się II tura wyborów parlamentarnych. Wybory obserwowała wspólna misja parlamentarna Sejmu i Senatu. W skład misji wchodzili senatorowie: Bogdan Borusewicz, Arkadiusz Grabowski, Wiesław Kilian, Ryszard Majer, Andrzej Pająk, Marek Pęk, Aleksander Szwed, Barbara Zdrojewska. Obywatele Gruzji wybierali parlamentarzystów w 50 okręgach jednomandatowych. Senatorowie rozpoczęli w niedzielę wcześnie rano obserwację głosowania. Przed otwarciem lokali wyborczych dwuosobowe zespoły rozjechały się do wybranych komisji, gdzie monitorowano przygotowania do ich otwarcia. Byli obecni przy otwarciu lokali i przyglądali się przebiegowi początku głosowania. Senatorowie prowadzili obserwację głosowania do godziny 20:00 czasu lokalnego, czyli do zamknięcia lokali wyborczych, a następnie w wybranych komisjach - proces zamknięcia lokalu wyborczego oraz liczenie głosów. Pierwsza tura wyborów w tym kraju odbyła się 8 października br. Wybory w Gruzji odbywają się w systemie mieszanym, proporcjonalno - większościowym (77 mandatów obsadzanych jest na zasadach proporcjonalnych, 73 – w okręgach jednomandatowych). W systemie proporcjonalnym zwycięstwo odniosło rządzące Gruzińskie Marzenie, które zdobyło 48,6% głosów. Drugie miejsce zajęła główna partia opozycyjna – Zjednoczony Ruch Narodowy (27%). Do parlamentu wszedł również prorosyjski Sojusz Patriotów Gruzji (5%). W okręgach jednomandatowych, w pierwszej turze wyłoniono 23 kandydatów. Reprezentują oni Gruzińskie Marzenie.

 

W dniu 27 października 2016 r. jubileusz dziesięciolecia istnienia obchodził w restauracji Magnolia w Budzowie juszczyński Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. na niego nie tylko wychowanków, ale także pracowników i tych, którzy na przestrzeni dekady wsparli placówkę. W tym dniu wśród społeczności nie zabrakło senatora Andrzeja Pająka, który w przeszłości jako wieloletni Starosta Suski ściśle współpracował z władzami Ośrodka. W trakcie uroczystości nie zabrakło licznych podziękowań, a całość uświetniły występy artystyczne podopiecznych.

 

W dniu 25 października 2016 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Krzeszowie odbył się już IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Tegorocznym tematem konkursu był Jan Paweł II - Świadek Bożego Miłosierdzia i Inicjator Światowych Dni Młodzieży. Wśród gości nie zabrakło senatora Andrzeja Pająka, który podkreślił znaczenie Konkursu oraz pogratulował dzieciom i młodzieży wiedzy.

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 21 Wrzesień 2017    |    Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting