W dniu 21 kwietnia 2017 r. zakończyło się 39. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 8 ustaw i przyjęła je bez poprawek. Zdecydowała o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Podjęto też uchwałę z okazji 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Ponadto Izba odwołała Grzegorza Czeleja z funkcji wicemarszałka Senatu i wybrała na nią senatora Michała Seweryńskiego. Na początku obrad senatorowie uczcili minutą ciszy, zmarłego 31 marca 2017 r., senatora I kadencji Erwina Kruka.

Więcej…

 

Senator Andrzej Pająk oraz zarząd powiatowy Prawa i Sprawiedliwości zapraszają na spotkanie otwarte z historykiem Pawłem Zyzakiem autorem publikacji "Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”, a wcześniej biografii Lecha Wałęsy. Najnowsza książka Pawła Zyzaka jest zwieńczeniem jego sześcioletnich badań nad istotą stosunków amerykańsko-polskich w XX wieku, prowadzonych na dwóch kontynentach. Autor koncentruje się na dekadzie lat 80., gdy uległy one nasileniu po powstaniu „Solidarności”.

Historyk kreśli dzieje Polski na tle polityki globalnej, zderzając plany kręgów biznesu i świata związkowego. Bada wpływ międzynarodowych ośrodków finansowych na sytuację polityczną w Polsce i kwestię finansowania „podziemia” solidarnościowego przez zachodnie rządy, związki zawodowe, fundacje, kościoły, ale także - służby specjalne. Z jego pracy wyłania się wielość ośrodków wpływu w USA i sprzeczność ich wzajemnej polityki względem Polski.

 

 

 

W niedzielne południe 9 kwietnia 2017 r. w Roczynach koło Andrychowa odbyła się piękna patriotyczna uroczystość, podczas której odsłonięto obeliski poświęcone pomordowanym w Katyniu w 1940 roku i poległym w Smoleńsku w 2010 r. oraz Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym. Wśród gości nie zabrakło senatora Andrzeja Pająka, który w swoim wystąpieniu podkreślił wagę tej niezwykłej inicjatywy. Uroczystość zorganizował miejscowy Komitet Parafialny Parafii pw. św. Urbana. Uczestnikami uroczystości było liczne grono weteranów Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej, oraz ich rodzin.Wartę honorową przy obeliskach wystawili członkowie Związku Strzeleckiego z Andrychowa, Stowarzyszenia Obrony Terytorialnej „Granit” z Wadowic oraz grup rekonstrukcyjnych Żołnierzy Wyklętych z Bielska-Białej i Żywca. Obecne były pododdziały Strzelców oraz grupa konna ze stadniny w Sułkowicach.

 

 

 

W sobotę 8 kwietnia 2017 r. już po raz siedemnasty Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało konkurs „Stół Wielkanocny” który tradycyjnie przygotowano w Ośrodku Hotel & Spa Kocierz. Jak co roku nie zabrakło gości, wśród których byli senator Andrzej Pająk i poseł Marek Polak. Obecni byli także przedstawiciele powiatu w osobach starosty i radnych powiatowych oraz radni gmin, których reprezentacje brały udział w konkursie. W konkursie wzięło udział siedemnaście kół gospodyń aż z czterech powiatów Małopolski. Gospodynie konkurowały w pięciu kategoriach: stół wielkanocny, palma wielkanocna, koszyczek ze święconką, stroik wielkanocny i nalewka.

 

W sobotnie popołudnie 8 kwietnia 2017 r. senator Andrzej Pająk wziął udział w przedświątecznej imprezie pn. Tradycja Wielkanocna w gminie Spytkowice. Parlamentarzysta w swoim wystąpieniu podziękował za podtrzymywanie regionalnych tradycji, za chęć pracy społecznej oraz złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne. Kolejnym punktem programu był koncert zespołu kameralnego pt. "Wiosenne inspiracje". Po występach muzycznych przyszedł czas na degustacje. Imprezie towarzyszył kiermasz wyrobów wielkanocnych przygotowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Spytkowicach oraz stoisko Towarzystwa Miłośników Ziemi Spytkowickiej.

 

 

 

XIII Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych odbył się w sobotę 8 kwietnia 2017 r. w Domu Ludowym w Bieńkówce. Tego dnia swoje świąteczne potrawy i wielkanocne palmy zaprezentowało 12 kół gospodyń z powiatu suskiego. Uczestniczki konkursu i przybyłych gości przywitał wójt gminy Budzów, a ze świątecznym przesłaniem wystąpił senator RP Andrzej Pająk. Po poświęceniu konkursowych potraw nastąpiła część artystyczna, podczas której wszyscy zebrani obejrzeli program „Gość oczekiwany” w wykonaniu Grupy Apostolskiej z Bieńkówki. Po przedstawieniu do pracy przystąpiła komisja degustując smakołyki z poszczególnych stołów, a muzyczną oprawę tej części konkursu zapewnił zespół „Budzowskie Kliszczaki”.

 

 

 

W tym roku Osiek obchodzi 700-lecie istnienia wsi. Obchody tego jubileuszu zainaugurowała w dniu 6 kwietnia 2017 r. uroczysta sesja Rady Gminy, po której nastąpiła gala jubileuszowa. Do życzeń i gratulacji dołączył w swoim przemówieniu senator Andrzej Pająk, a także poseł Zbigniew Biernat oraz przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Dzieje Osieka przedstawił bliżej dr Przemysław Stanko, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. W części artystycznej sesji, która odbyła się w sali konferencyjnej ośrodka Molo w Osieku, wystąpił zespół Telemana z Bielska-Białej oraz solistka Agnieszka Bochenek-Osiecka.

Wystąpienie senatora Andrzeja Pająka

Ubiegły rok był szczególnym rokiem, który to uchwała Senatu RP z dnia 20 stycznia 2016 r. w swoim tytule określiła Annus Domini MMXVI – Rokiem Jubileuszowym 1050 – lecia Chrztu Polski. Tą uchwałą Senat RP złożył hołd „pierwszemu historycznemu władcy Polski Mieszkowi I, którego decyzja o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim w roku 966 miała fundamentalne znaczenie dla dziejów Narodu i Państwa”. To właśnie ten rok, „Rok 966 jest symbolicznym początkiem dziejów Narodu Polskiego, którego politycznym pragnieniem było zawsze posiadanie własnego i niezależnego państwa”.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski dodaje: „to, co działo się przed rokiem 966 należy do prehistorii. Nie mieliśmy wtedy własnej państwowości. Wyłoniliśmy się z historii jako ludzie wierzący, wtedy gdy nasi przodkowie przyjęli wiarę w Jezusa Chrystusa”. Od tego początku toczą się nasze dzieje, kształtuje się naród polski, buduje się nasza polska tożsamość. Na pewnym etapie dziejów, w miejscu dla współczesnych mieszkańców Osieka szczególnym, pojawia się po raz pierwszy w annałach historii, w roku 1278 nazwa Ossech. W 1317 r. książę oświęcimski Władysław nadał przywilej na sołectwo w Osieku i od tego czasu dzieje Osieka przez 700 lat toczą się wewnątrz tego 1050 – letniego bytu, któremu na imię Polska.

Więcej…

 

W sobotnie popołudnie 1 kwietnia 2017 r. w Wiejskim Domu Kultury w Wyźrale odbyło się uroczyste spotkanie przedświąteczne "Tradycja Stołu Wielkanocnego". Organizatorami tegorocznych stołów byli Wójt Gminy Brzeźnica, Stowarzyszenie "Nowoczesna Gospodyni", Koło Gospodyń Wiejskich w Wyźrale i Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy. Na tę uroczystość zaproszenie przyjął senator Andrzej Pająk, a także przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz lokalnych organizacji, stowarzyszeń, służb, inspekcji i straży. Spotkanie rozpoczęło się występem uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Tłuczani pt. "Wielkanocne tradycje”. Po występie nastąpił uroczysty moment pobłogosławienia przygotowanych potraw, a następnie przybyli goście składali życzenia w swoich wystąpieniach. Ostatnim punktem oficjalnej części spotkania było wręczenie upominków na ręce przewodniczących Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia za trud włożony w przygotowanie świątecznych potraw i kultywowanie tradycji.

 

 

 

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 21 Listopad 2017    |    Imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting