W sobotę 8 kwietnia 2017 r. już po raz siedemnasty Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało konkurs „Stół Wielkanocny” który tradycyjnie przygotowano w Ośrodku Hotel & Spa Kocierz. Jak co roku nie zabrakło gości, wśród których byli senator Andrzej Pająk i poseł Marek Polak. Obecni byli także przedstawiciele powiatu w osobach starosty i radnych powiatowych oraz radni gmin, których reprezentacje brały udział w konkursie. W konkursie wzięło udział siedemnaście kół gospodyń aż z czterech powiatów Małopolski. Gospodynie konkurowały w pięciu kategoriach: stół wielkanocny, palma wielkanocna, koszyczek ze święconką, stroik wielkanocny i nalewka.

 

W sobotnie popołudnie 8 kwietnia 2017 r. senator Andrzej Pająk wziął udział w przedświątecznej imprezie pn. Tradycja Wielkanocna w gminie Spytkowice. Parlamentarzysta w swoim wystąpieniu podziękował za podtrzymywanie regionalnych tradycji, za chęć pracy społecznej oraz złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne. Kolejnym punktem programu był koncert zespołu kameralnego pt. "Wiosenne inspiracje". Po występach muzycznych przyszedł czas na degustacje. Imprezie towarzyszył kiermasz wyrobów wielkanocnych przygotowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Spytkowicach oraz stoisko Towarzystwa Miłośników Ziemi Spytkowickiej.

 

 

 

XIII Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych odbył się w sobotę 8 kwietnia 2017 r. w Domu Ludowym w Bieńkówce. Tego dnia swoje świąteczne potrawy i wielkanocne palmy zaprezentowało 12 kół gospodyń z powiatu suskiego. Uczestniczki konkursu i przybyłych gości przywitał wójt gminy Budzów, a ze świątecznym przesłaniem wystąpił senator RP Andrzej Pająk. Po poświęceniu konkursowych potraw nastąpiła część artystyczna, podczas której wszyscy zebrani obejrzeli program „Gość oczekiwany” w wykonaniu Grupy Apostolskiej z Bieńkówki. Po przedstawieniu do pracy przystąpiła komisja degustując smakołyki z poszczególnych stołów, a muzyczną oprawę tej części konkursu zapewnił zespół „Budzowskie Kliszczaki”.

 

 

 

W tym roku Osiek obchodzi 700-lecie istnienia wsi. Obchody tego jubileuszu zainaugurowała w dniu 6 kwietnia 2017 r. uroczysta sesja Rady Gminy, po której nastąpiła gala jubileuszowa. Do życzeń i gratulacji dołączył w swoim przemówieniu senator Andrzej Pająk, a także poseł Zbigniew Biernat oraz przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Dzieje Osieka przedstawił bliżej dr Przemysław Stanko, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. W części artystycznej sesji, która odbyła się w sali konferencyjnej ośrodka Molo w Osieku, wystąpił zespół Telemana z Bielska-Białej oraz solistka Agnieszka Bochenek-Osiecka.

Wystąpienie senatora Andrzeja Pająka

Ubiegły rok był szczególnym rokiem, który to uchwała Senatu RP z dnia 20 stycznia 2016 r. w swoim tytule określiła Annus Domini MMXVI – Rokiem Jubileuszowym 1050 – lecia Chrztu Polski. Tą uchwałą Senat RP złożył hołd „pierwszemu historycznemu władcy Polski Mieszkowi I, którego decyzja o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim w roku 966 miała fundamentalne znaczenie dla dziejów Narodu i Państwa”. To właśnie ten rok, „Rok 966 jest symbolicznym początkiem dziejów Narodu Polskiego, którego politycznym pragnieniem było zawsze posiadanie własnego i niezależnego państwa”.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski dodaje: „to, co działo się przed rokiem 966 należy do prehistorii. Nie mieliśmy wtedy własnej państwowości. Wyłoniliśmy się z historii jako ludzie wierzący, wtedy gdy nasi przodkowie przyjęli wiarę w Jezusa Chrystusa”. Od tego początku toczą się nasze dzieje, kształtuje się naród polski, buduje się nasza polska tożsamość. Na pewnym etapie dziejów, w miejscu dla współczesnych mieszkańców Osieka szczególnym, pojawia się po raz pierwszy w annałach historii, w roku 1278 nazwa Ossech. W 1317 r. książę oświęcimski Władysław nadał przywilej na sołectwo w Osieku i od tego czasu dzieje Osieka przez 700 lat toczą się wewnątrz tego 1050 – letniego bytu, któremu na imię Polska.

Więcej…

 

W sobotnie popołudnie 1 kwietnia 2017 r. w Wiejskim Domu Kultury w Wyźrale odbyło się uroczyste spotkanie przedświąteczne "Tradycja Stołu Wielkanocnego". Organizatorami tegorocznych stołów byli Wójt Gminy Brzeźnica, Stowarzyszenie "Nowoczesna Gospodyni", Koło Gospodyń Wiejskich w Wyźrale i Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy. Na tę uroczystość zaproszenie przyjął senator Andrzej Pająk, a także przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz lokalnych organizacji, stowarzyszeń, służb, inspekcji i straży. Spotkanie rozpoczęło się występem uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Tłuczani pt. "Wielkanocne tradycje”. Po występie nastąpił uroczysty moment pobłogosławienia przygotowanych potraw, a następnie przybyli goście składali życzenia w swoich wystąpieniach. Ostatnim punktem oficjalnej części spotkania było wręczenie upominków na ręce przewodniczących Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia za trud włożony w przygotowanie świątecznych potraw i kultywowanie tradycji.

 

 

 

 

W dniu 30 marca 2017 r. zakończyło się 38. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 10 ustaw, do 5 wprowadziła poprawki. Senat podjął także uchwałę w 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego (1921–1987). Na początku posiedzenia senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego 21 marca 2017 r. prof. Piotra Małoszewskiego, członka Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu.

Więcej…

 

W dniu 18 marca 2017 r. odbyło się zebranie sprawozdawcze OSP Kuków podsumowujące rok 2016. W spotkaniu wziął udział senator Andrzej Pająk, który podziękował druhom z Kukowa za ich strażacki trud i życzył wszelkiej pomyślności w kolejnym roku. W trakcie zebrania zostały przedstawione sprawozdania z działalności za rok 2016 przez Prezesa, Naczelnika, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Opiekunów MDP oraz sprawozdanie finansowe, które przedstawił Skarbnik. Ponadto przedstawiono projekt planu działalności i planu finansowego na rok bieżący.

 

W dniu 16 marca 2017 r. zakończyło się 37. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 11 ustaw, do 5 wprowadziła poprawki. Senatorowie minutą ciszy uczcili zmarłego Wojciecha Młynarskiego. Senat bez zmian przyjął nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (projekt poselski), która uzupełnia wykaz strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, określony w załączniku do ustawy, o budowę, rozbudowę i przebudowę 5 linii. Chodzi m.in. o magistralę pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami oraz na odcinku Kozienice – Miłosna. Nowela wejdzie w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia.

Więcej…

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 21 Wrzesień 2017    |    Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting