W niedzielę 27 sierpnia 2017 r. w ogrodzie przy Klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni odbyły się XII Powiatowe Dożynki. W święcie rolników z powiatu chrzanowskiego wziął udział senator Andrzej Pająk. Najpierw dożynkowy korowód przeszedł z Rynku do ogrodu. Następnie odbyła się tam msza święta dziękczynna, a następnie zaprezentowane zostały lokalne obrzędy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiaczek”.

 

W niedzielę 20 sierpnia 2017 r., w sołectwie Bulowice uroczyście dziękowano za tegoroczne plony. W uroczystościach wziął udział senator Andrzej Pająk, który podziękował w swoim przemówieniu za ciężką pracę rolnikom oraz organizatorom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości. Świętowanie rozpoczęto Mszą Świętą dziękczynną w kościele pw. św. Wojciecha. Po mszy uroczysty korowód dożynkowy z orkiestrą dętą na czele wyruszył na stadion LKS Bulowice, gdzie odbyła się część oficjalna Święta Plonów. Po powitaniu wszystkich gości nastąpiło wręczenie wieńca dożynkowego starostom tegorocznych dożynek. Zebrani wysłuchali także utworów w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Bulowice oraz Zespołu Śpiewaczego działającego przy KGW w Bulowicach. W programie artystycznym wystąpili też uczniowie szkoły. Na zakończenie części oficjalnej odbył się koncert muzyki klezmerskiej na altówkę i akordeon.

 

 

W sobotę 18 sierpnia 2017 r. na boisku sportowym w Przybradzu w gminie Wieprz odbyło się święto plonów, które zainaugurowało cykl gminnych dożynek na terenie powiatu wadowickiego. W uroczystości uczestniczyli m.in.: senator RP Andrzej Pająk, wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek, radni gminni, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, a także mieszkańcy Przybradza i pozostałych sołectw z gminy Wieprz. Specjalnymi gośćmi dożynek była delegacja ze słowackiej miejscowości Rozkovany. Podczas polowej Mszy Świętej odprawionej przez proboszcza parafii pw. Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała we Frydrychowicach poświęcono wieńce dożynkowe, przygotowane przez gospodynie z poszczególnych sołectw. W trakcie części obrzędowo-artystycznej rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Imprezę zakończył występ krakowskiego kabaretu „Pod Wyrwigroszem” oraz zabawa taneczna.

 

W dniu 15 sierpnia 2017 r. przy pomniku Ofiar Zagórza na Makowskiej Górze odbyła się patriotyczna uroczystość z okazji Święta Wojska Polskiego. Nie zabrakło tam w tym szczególnym dniu także senatora Andrzeja Pająka. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, która została odprawiona przez ks. dziekana Tadeusza Różałowskiego w intencji pomordowanych oraz w intencji tych, którzy walczyli o wolną Polskę. We Mszy Świętej brały udział liczne poczty sztandarowe. Osiedle Zagórze na Makowskiej Górze to miejsce pacyfikacji mieszkańców przez Niemców. Tu 4 kwietnia 1944 roku zamordowano w bestialski sposób 42 osoby w wieku od 3 miesięcy do 82 lat.

 

W niedzielę 13 sierpnia 2017 r. w Grzechyni odbyła się uroczystość 70 rocznicy utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej. W obchodach uczestniczył senator Andrzej Pająk, który do świętujących druhów skierował okolicznościowy list:

Jubileusz 70 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej to doniosłe wydarzenie, zwłaszcza dla niewielkiej, lokalnej społeczności, jaką tworzą mieszkańcy sołectwa Grzechynia. To święto tych, którzy w swojej działalności zawsze kierowali się najszczytniejszymi ideałami służenia społeczeństwu oraz niesienia pomocy poszkodowanym w czasie pożarów i innych miejscowych zagrożeń, ratując ich życie, zdrowie i mienie

70 lat to już znaczny okres działalności Waszej jednostki, a osiągnięcia dokonane w trakcie niego są dla Was powodem strażackiej dumy z dobrze spełnionego obowiązku społecznego. Wysoka ocena straży pożarnej pośród wszystkich instytucji i organizacji w kraju ze strony społeczeństwa, które postrzega Was jako autentycznych obrońców, na których zawsze można liczyć w każdej sytuacji, to dowód najwyższego uznania, ale też i zaufania, jakim Was obdarzono. Niech ta w pełni zasłużona opinia towarzyszy Państwu na co dzień.

Gratuluję Druhom dostojnego jubileuszu oraz wszystkim uhonorowanym odznaczeniami i wyróżnieniami. Proszę przyjąć podziękowania za wielkie oddanie, wspaniałą działalność społeczną, za udane akcje ratownicze, za odwagę, męstwo i poświęcenie. Życzę Państwu zdrowia, wszelkiej pomyślności w służbie i życiu osobistym, szczęśliwych powrotów do strażnicy oraz opieki i błogosławieństwa patrona strażaków św. Floriana.

 

 

 

W sobotę 12 sierpnia 2017 r. Andrzej Pająk wziął udział w dożynkach Gminy Zawoja, które tradycyjnie odbyły się w Skawicy. Uroczystości rozpoczęły się okolicznościową Mszą Świętą, na której nastąpiło poświęcenie wieńca dożynkowego oraz przyniesionych plonów. W czasie procesji z darami złożono w ofierze bochen chleba - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich symbolizujący życie, radość, sytość i szczęście.

Po nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł na plac Kółka Rolniczego, gdzie na wszystkich zebranych czekało wiele atrakcji. Występy artystyczne rozpoczął tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu grupy śpiewaczej „Nasza Skawica”. Po tej części uroczystości Wójt w swoim przemówieniu podziękował zebranym za przybycie na wspólne świętowanie dożynek, za owoce ciężkiej pracy rolników i organizatorom za przygotowanie imprezy. Następnie głos zabrał Senator RP Pan Andrzej Pająk:

Panie Wójcie, Gospodarzu Gminy, Panie Starosto, Szanowni mieszkańcy Skawicy, Zawoi, gminy Zawoja i wszyscy zaproszeni Goście. Ja bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na dzisiejsze dożynki, na to święto, które powiem jak zostało kiedyś ustalone, że Dożynki Gminne zawsze będą w Skawicy a Jesień Babiogórska w Zawoi. I tak to jest podtrzymywane i cieszę się bardzo z tego. Cieszę się również z zaproszenia, bo to są dla mnie pierwsze dożynki a prawdopodobnie ostatnie będą 30 września na dalekiej Litwie – bo tam z ramienia Senatu mam już zaproszenie, żeby zobaczyć jak tam również świętują Święto Plonów Polacy, tam na Litwie, którzy zostali poza granicami Polski.

Więcej…

 

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, zainspirowane wielowiekową, polską tradycją obchodów Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym również Świętem Zaśnięcia Maryi, lub Świętem Matki Boskiej Zielnej zorganizowało konkurs "Bukiety na Zielną". Spotkanie zorganizowano w dniu 11 sierpnia 2017 r., nie zabrakło na nim senatora Andrzeja Pająka. Tegorocznym mottem konkursu były słowa: "W tym pięknym dniu każdy kwiat woła: zanieś mnie dzisiaj do kościoła". Celem głównym tej niezwykłej uroczystości jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pobudzenie zainteresowania tradycją, historią i kulturą regionalną oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności.

 

W dniach 4 - 6 sierpnia 2017 r. w Jabłonkowie na Zaolziu odbyło się 70. „Gorolski Święto” - największa impreza Polaków na czeskim Śląsku Cieszyńskim. Wśród zaproszonych gości był senator Andrzej Pająk z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Trzydniowe święto obfitowało w wydarzenia kulturalne, występy artystyczne, nie zabrakło atrakcji dla żadnej grupy wiekowej. Kulminacyjnym i najbardziej bodaj widowiskowym elementem trwającego trzy dni Gorolskigo Święta w Jabłonkowie jest korowód. Idą w nim działacze poszczególnych Miejscowych Kół Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej prezentując przygotowane przez siebie wozy alegoryczne, zespoły, które później wystąpią na scenie w Lasku Miejskim, działacze PZKO i zaproszeni goście. Korowód, przypominające te z dożynek, wyrusza z jabłonkowskiego Rynku dokładnie w samo południe, po odprawionym wcześniej w miejscowym kościele nabożeństwie ekumenicznym i zmierza ulicami Jabłonkowa do Lasku Miejskiego.

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 21 Listopad 2017    |    Imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting